Profesionalno čišćenje zubi sastoji se od uklanjanja zubnog kamenca, pjeskarenja i poliranja zubi. Ovi postupci važni su radi održavanja zdravlja zubi jer time uklanjamo staništa kariogenih bakterija. Ujedno, naš osmijeh postaje ljepši!
Zubni kamenac može se stvoriti u svega 24h do 48h, što je individualno, a jednom kad se nakupi može ga ukloniti samo stomatolog. Doznajte više
Zubni kamenac je stanište bakterija koje svojim djelovanjem stvaraju karijes. Doznajte više
Pjeskarenjem zubi uklanjamo sitne ostatke zubnog kamenca, a poliranjem zube činimo glatkima. Tako onemogućujemo nakupljanje zubnog kamenca.
Rado ćemo Vam odgovoriti.
Zubni kamenac je tvrda zubna naslaga koja nastaje kalcificiranjem minerala iz sline pomiješanom s plakom, prozirnom mekom naslagom u kojoj se nalaze razni mikroorganizmi kao i mikroskopski ostaci hrane kojima se prehranjuju. Brzina i količina stvaranja zubnog kamenca su individualne, a ovise o pH vrijednosti usne šupljine, genetici, količini i protoku sline, o prehrani te o dentalnoj higijeni.
Po sastavu zubni kamenac pretežno se sastoji od kalcijevog fosfata te manjim dijelom od drugih minerala, ali sadržava i bakterije te razne organske tvari koje bakterijama mogu poslužiti za prehranu. Zbog svega navedenog jasno je da je zubni kamenac stabilno stanište mikroorganizama među kojima su i bakterije uzročnici karijesa.
Bakterije nastanjene u zubnom kamencu i plaku razgrađuju šećere. Proizvod njihovog metabolizma su kiseline koje razgrađuju tvrda zubna tkiva, caklinu i dentin, te tako uzrokuju karijes. Međutim, bakterije svojim djelovanjem mogu dovesti i do upale zubnog mesa, gingivitisa, koji je rani stadij ozbiljne bolesti, parodontitisa. To su glavni razlozi zašto zubni kamenac moramo redovito uklanjati. Osim toga, zubni kamenac uvelike narušava estetiku zubi.
Zubni kamenac potrebno je čistiti prema potrebi, a uobičajeno je doći stomatologu dvaput godišnje radi čišćenja zubnog kamenca. Danas ga uklanjamo suvremenom opremom kao što je ultrazvučni čistač kamenca, nakon čega slijedi pjeskarenje i poliranje zubi.
Pjeskarenje se provodi prskalicom koja pod visokim tlakom izbacuje vodu u kojoj su sitna zrnca kalcijevog karbonata ili natrijevog hidrogenkarbonata. To su vrlo abrazivne čestice koje sa zuba uklanjaju sve preostale hrapave površine i ostatke kamenca. Time stvaramo površinu na kojoj će se teže ponovno stvoriti zubni kamenac.
Nakon pjeskarenja, zube poliramo. To provodimo na način da na kružnu četkicu stavimo pastu za poliranje i zatim pomoću zubarske bušilice utrljavamo pastu u zube. Time ćemo zube učiniti glatkima i sjajnima, a novo stvaranje kamenca bit će znatno sporije. Osim toga, Vaš osmijeh će zablistati!
Nastavkom korištenja ovog web-sjedišta prihvaćate Pravila o zaštiti privatnosti. Više informacija
Postavke datoteka kolačića na ovom web-sjedištu podešene su tako da nastavkom korištenja web-sjedišta bez promjene tih postavki, ili klikom na "Prihvaćam", pristajete na Pravila o zaštiti privatnosi.